Inspirace ze světa Strážců váhy

Weight Watchers – Nedokážete se uhlídat svou hmotnost? Pak vás budou hlídat jiní! To je motto Strážců váhy. Celý trik spočívá ve vzájemném dohlížení, kontrolování, ale především psychické podpoře při hubnutí. Kdo jiný než lidé, kteří jsou na tom podobně jako vy, pochopí, že jste v noci ‚dorazila‘ zbytek skleničky s marmeládou nebo spořádala chlebíčky, které přinesla kolegyně slavící narozeniny? 

Někdo tě hlídá

Všichni přece máme slabé chvilky, potřebujeme, aby v nás někdo věřil a nedovolil nám vzdát se. Členové komunity vás v tom nenechají. Jsou vám kdykoliv k dispozici a motivujícího povzbuzení se vám dostane doslova ze všech stran. Děsí vás představa, že s sebou všude nosíte příruční váhu a počítáte kalorie? S tím vás WW zatěžovat nebudou. Jejich strategie je totiž založena na jednoduchém a přitom propracovaném bodovacím systému Points Plus. Na rozdíl od otrockého přepočítávání kalorií je tato forma vcelku zábavná, takže brzy podlehnete soutěživosti.

Nevažte se, bodujte

Po zaplacení členství vám váš ‚patron‘ pro hubnutí přidělí počet bodů na den. Ten se liší podle vašich osobních údajů (pohlaví, věk, výška, váha, BMI, ale také životní styl).

Z klubové databáze zjistíte, kolik mají jednotlivé potraviny či celé pokrmy bodů. A stačí jíst tak, abyste se vešli do bodového přídělu. Můžete sníst cokoli, nic není zakázáno. Nejvyšší počet bodů mají sladkosti a tučná jídla. Tabulka čokolády má například 20 bodů, láhev červeného vína 11 bodů a tiramisu deset. Oproti tomu taková brokolice nemá ani jeden bod a zeleninu můžete jíst téměř v neomezeném množství. Za mozzarellu si už ale připíšete bod, za grilovaného lososa hned čtyři a za steak jich přibude osm.

A dáte-li si nějakou kalorickou bombu (třeba zákusek se šlehačkou), může to být ten den vaše poslední jídlo. S body proto musíte nakládat obezřetně a jídla si rozvrhnout, abyste limit nespořádali už do oběda a pak nezůstali o hladu. Hlavní ideou je naučit se body ‚utrácet‘ za potraviny s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny – zeleninu, celozrnné a mléčné produkty a vejce.

Bez pohybu to nemá smysl

Součástí úspěšného hubnutí je i pravidelný pohyb. Za cvičení si můžete nějaké body odečíst. Každý týden se zvážíte a změříte, tehdy se ukážou výsledky vašeho snažení. „Kdysi jsem si všimla, že štíhlí lidé jedí jinak než obézní,“ vysvětlila dnes již 87letá zakladatelka WW Jean Nidetch v rozhovoru pro USA Today. „Hodně jídlo žvýkají, odloží vidličku a rozhlížejí se kolem, poslouchají hudbu… Nesoustředí se jen na to, jak do sebe jídlo co nejrychleji naházet.“ A tak to dělejte i vy. Kila pak rychle půjdou dolů.

… NEPŘIPOMÍNÁ VÁM TO NĚCO?